Connect with us
youtube abone satın al Youtube 4000 saat izlenme satın al Youtube beğeni satın al İnstagram Takipçi Satın Al

HABER

whatshapp gizlilik sözleşmesi nedir bu sözleşme hangi uygulamayı kullanmayalıyız

Herkese merhaba son günlerde popüler olan whatshapp gizlilik sözleşmine biraz değinelim. Öncelikle bu verileri whatshapp yeni toplamıyor resmi olarak yeni topluyor olarak gözüküyor fakat bunu whatshapp uzun yıllardır topluyor şimdi gelelim işin özüne whatshapp kullanıcakmıyız kullanmıycakmıyız öncelikle bunu söylemeden önce diğer firmaları da incelememiz gerekiyor şimdi whatshapp hangi bilgileri istiyor onları inceleyelim

https://oguzhancavdar.com

Whatshapp gizlilik sözleşmesi

istediği bilgiler şu şekilde gidiyor önemli olan bilgileri paylaşıcam ve her birinin açıklamasını size kolaylaştırmak adına yanında belirticem

Hesap bilgileri (Herkesin bildiği üzere adınız soyadınız gibi bilgiler)

mesajlar (Göndedirdiğiniz veya size gelen mesajlara erişim sağlıyor tabi bu normal mesaj değil whatshapp uygulumasındaki mesajlar)

bağlantılar (gelen giden bağlantılar )

durum bilgisi

işlem ve ödeme verileri (Kısaca kart bilgileriniz gibi bazı bilgileri alıyorlar)

müşteri desteği ve diğer iletişimler

kullanım ve kayıt bilgileri

cihaz ve bağlantı bilgileri (Burada önemli bir husus olan telefonunuzun imei bilgilerinize kadar alıyorlar)

konum bilgileri

çerezler (sitelerde açtığınız oturumlar ve depolanan bilgileri alıyolar kısacası)

başkalarının sizin hakkında sağladığı bilgiler (üçüncü taraftan sağlanır)

Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Whatshapp kısacası bunları alıyor ve baktığımızda ciddi bilgiler fakat zaten bunları yıllardır alıyolar şimdi gelelim işin özüne hangi uygulamayı kullanıcaz

Bazı uygulamalar

  • Bip
  • Telegram
  • Signal

Kısaca Bipe bir göz atalım

Kimlik ve İletişim Bilgileri

Telefon numarası, kullanıcı adı (rumuz), avatar, GSM operatörü ve hesabı güvenli tutmak için kullanılan şifreler;

Kullanım Bilgileri:

Cihazınızdan teknik ekipmanlar yoluyla toplanan teknik veriler, (içeriği hakkında hiçbir bilgi toplamaksızın) gönderilmiş iletilerin türü (yazılı mesaj, video vb.), aktif kullanılan zamanlar, kullanılan hizmetlerin türü, Uygulama arayüzüne ilişkin kullanım alışkanlıkları, Uygulamaya en son giriş yapılan tarih, Uygulamanın kullanımı sırasında meydana gelen hatalar ve hataya ilişkin bilgiler. İletişim türü (BiP Çağrıları, anlık mesajlar vb.), iletişimin süresi, tarihi ve tarafları, iletişim kurulan kişiler ile ilgili veriler. BiP, Uygulama üzerinden kurulan iletişiminizin içeriğiyle ilgili herhangi bir veri toplamaz.

Kişiselleştirme Bilgileri ve Anketler

Rumuz, Profil Fotoğrafı, Durum Bilgisi, Engellenen Numaralar. Uygulama aracılığıyla yapılan anketlerin sonuçlarına ilişkin veriler.

Konum Bilgileri

Kullanıcıların konum ile ilgili fonksiyonları kullanmaları halinde cihazlarının ayarlarına bağlı olarak (yaklaşık) konumlarına ilişkin veriler.

Cihaz Bilgileri

Cihaz modeli, cihazın işletim sistemi, tercih edilen telefon dili, kullanıcıların hangi operatörü kullandığına ilişkin bilgiler, ülke bilgilerine ilişkin veriler.
Yedekleme Bilgileri: Kullanıcıların talep etmesi durumunda, iletişim verileri BiP tarafından yedeklenebilir.
Adres Defteri Bilgileri: Telefon numaraları, ve kullanıcının cihazında depolanan Kişi Listesi.

Kısaca özetlemek gerekirse bipte nerdeyse aynı bilgileri sizden istiyor.

Kısaca signala göz atalım

Hesap Bilgileri

Bir Signal hesabı oluşturduğunuzda bir telefon numarası kaydedersiniz. Telefon numaraları, Hizmetlerimizi size ve diğer Signal kullanıcılarına sağlamak için kullanılır. Hesabınıza isteğe bağlı olarak profil adı ve profil resmi gibi başka bilgiler de ekleyebilirsiniz. Bu bilgiler uçtan uca şifrelenmiştir .

Mesajlar

Signal mesajlarınızın veya çağrılarınızın şifresini çözemez veya içeriğine başka şekilde erişemez. Signal, geçici olarak çevrimdışı olan cihazlara (örneğin, pili bitmiş bir telefon) teslim edilmek üzere sunucularında uçtan uca şifrelenmiş mesajları sıraya koyar. Mesaj geçmişiniz kendi cihazlarınızda saklanır.

Rastgele oluşturulmuş kimlik doğrulama jetonları


anahtarlar, itme jetonları ve aramalar oluşturmak ve mesaj iletmek için gerekli diğer materyaller dahil olmak üzere ek teknik bilgiler sunucularımızda saklanır. Signal, bu ek teknik bilgileri Hizmetleri çalıştırmak için gereken minimum düzeyde sınırlar.

Kişiler

Signal, kişilerinizin gizliliğini korumak için tasarlanmış bir hizmet kullanarak isteğe bağlı olarak adres defterinizdeki hangi kişilerin Signal kullanıcısı olduğunu keşfedebilir. Kişilerinizden hangilerinin kayıtlı olduğunu belirlemek için, cihazınızdaki kişilerden gelen bilgiler kriptografik olarak karıştırılabilir ve sunucuya iletilebilir .

Kullanıcı desteği

Signal Kullanıcı Desteği ile iletişime geçerseniz, bizimle paylaşabileceğiniz kişisel veriler yalnızca konuyu araştırmak ve davanız hakkında sizinle iletişime geçmek amacıyla saklanır.

Bilgilerinizi yönetmek. Kişisel bilgilerinizi Signal uygulamasının Ayarlar bölümünde yönetebilirsiniz. Örneğin, profil bilgilerinizi güncelleyebilir veya Kayıt Kilidi PIN kodu gibi ek gizlilik özelliklerini etkinleştirmeyi seçebilirsiniz.

Paylaşabileceğimiz bilgiler

Üçüncü şahıslar. Hizmetlerimizden bazılarını sağlamak için üçüncü şahıslarla çalışıyoruz. Örneğin, Üçüncü Taraf Sağlayıcılarımız, Hizmetlerimiz için kaydolduğunuzda telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderir. Bu sağlayıcılar, bu bilgileri korumak için kendi Gizlilik Politikalarına bağlıdır. Hizmetlerimiz ile bağlantılı olarak YouTube, Spotify, Giphy, vb. Gibi diğer Üçüncü Taraf Hizmetlerini kullanıyorsanız, bu hizmetleri kullanımınız, bunların Şartları ve Gizlilik Politikaları tarafından yönetilir.

kısacası burasıda aynı çok değişen birşey yok hepsi bilgi alıyor

Telegrama göz atalım

Aslında çok birşey açıklamıycam zaten bağlantılar gizli şifrelenmiş olarak gidiyor en önemli özelliği açık kaynak kod olmasıdır yani uygulamadaki kodları inceleyebilirsiniz demektir bu kendi botunuzu vs bir çok şeyler yapılabiliyor telegramı önerebilirim karşılaştırıp hangisini seçiceğiniz size kalmış bir olay

Bu tarz şeyleri düşünürken şunlarıda düşünmeniz gerekiyor örnek gmail kullanırken veya youtube hesabı açtıysanız telefonunzdaki kişiler ve fotoğraflarınız gibi bir çok bilgilerinizi kaydediyor bunları nasıl görüntüleriz gelin bir gözatalım

Gmaile girdikten sonra hesabınızın üstüne tıklayın ve google hesabınızı yönetine basın

veri kişileştirme kısmına basarsaınz yukarıda gördüğünüz gibi bilgiler gelicek burada sizin adınıza topladığı bütün veriler mevcut kişi bilgileri konum fotoğraf gibi bilgilerinize erişim sağlanılıyor

Bu yüzden ya telefon ve pc kullanmıycaksınız yada bunlara mecburen izin vermek zorunda kalıcaksınız bir çok insan bu verileri okumadan kayıt oluyor ve hangi bilgileriniz alındığına dair hiçbirşeyden habersiz kayıt oluyorsunuz gerçi okusanızda birşey ifade etmiyor mecburen kayıt oluyorsunuz her site veri tutar ve bu tarz bilgileri depolar o yüzden önemli fotoğraflarınızı telefonunuzda tutmayın veya gidip bu tarz sitelerde silme işlemi yapın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al youtube abone al